Teğet Yaşamlar

Teğet Yaşamlar

2007 yılında üyelerimizden Sevgi Koşaner’in engelli yaşamlarla ilgili verdiği bir  konferansın ardından derneğimizin TEĞET YAŞAMLAR adı altında bir sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirmesine karar verildi.  Projenin amacı, üyelerimizden gelen yapıtların bir seçki kitabında yer alarak, özellikle çocuk ve genç okurların dikkatini yazınsal bir dille engelli yaşamlara çekmesini sağlamaktı.

 

Engelli yaşama ilişkin farkındalık ve bilinç yaratmayı amaçlayan Teğet Yaşamlar projesine, Mehmet Atilla, Erol Büyükmeriç, İncila Çalışkan, Ayla Çınaroğlu, Mehmet Güler, Aysel Gürmen, Nur İçözü, Muzafffer İzgü, Nermin Kalyoncu, Aysel Korkut, Sevgi Koşaner, Nazire Kutsal, Ayfer Gürdal Ünal, Zehra Ünüvar, Ayşe Çekiç Yamaç, 4, 5 ve 6. Sınıf öğrencileri için uygun dilsel ve içeriksel özelliklerde bir ya da daha çok öykü ve şiirle projemize katkıda bulundular. Kitabın gelirinin engelli kurum ya da vakıflara bağışlanması önemli hedeflerimizin başında geliyordu. Bu bağlamda seçkide yer alan yapıtların sahipleri, telif ücreti talep etmeyeceklerine dair yazılı belge de vereceklerdi.  Gönderilen öykülerden bazıları, yazarların daha önceden yayınlanmış yapıtları da olabildiği gibi proje kapsamında yeni üretilen yapıtların bir kısmı da çeşitli dergilerde yayınlandı. Bir anlamda projenin daha geniş alanda ses getirmesi sağlandı.

 

Proje kapsamında, daha kapsamlı bir derleme hazırlanması için çocuk edebiyatı alanında ürün veren yazar ve şair üyelere  çağrılar yapıldı, belirlenen ölçütlere uygun yapıtlarını göndermeleri istendi. Ancak katılımın az olması nedeniyle  2008 yılı itibariyle  projenin bir seçki hacmine ulaşamadığı görüldü.