Komşuma Kitap Projesi

Komşuma Kitap Projesi (Mart 2007 – Eylül 2008)

Bu projenin amacı, resimli çocuk kitapları aracılığıyla Türk ve Yunan çocuklarının birbirlerini tanımaları, varsa önyargılarını sorgulamaları ve komşu ülke çocuklarına hoşgörüyle yaklaşıp dostluk kurmalarıdır. IBBY’nin Türkiye ve Yunanistan ulusal bölümlerinin girişimiyle Mart 2007 tarihinde başlatılan bu çalışmanın Türkiye Proje Grubu, ÇGYD üyelerinden Serpil Ural, Ayfer Gürdal Ünal, Tülin Sadıkoğlu; Yunan Proje Grubu, Yunan IBBY Ulusal Komitesi üyelerinden Lia H. Karavia, M. Tsialta, E. Kaliskani’dir. Her iki ülkenin IBBY komitesince seçilen ve kendi diline çevrilerek komşu ülkeye gönderilen resimli çocuk kitapları şunlardır: Yunanistan “Gene mi Televizyon, Themos?” (Vangelis Iliapoulos, Praxis Yayınevi) ve “Daima” (Maria Papayanni, Praxis Yayınevi). Türkiye “Sihirli Öpücük” (Zeynep Bassa, Kök Yayınevi) ve “Tembel Keloğlan” (Gülçin Alpöge, AÇEV). Projenin ortak kitabı “Köprü Olan Deniz” (Lia Karavia ve Serpil Ural, Kök Yayınevi)

Önce, Yunanistan ve Türkiye’deki üçer okulda (Ankara’da Ayşe Abla İlköğretim Okulu, İstanbul’da Özel Sezin İlköğretim Okulu ve İzmir’de Özel Gelişim İlköğretim Okulu) ikinci sınıf öğrencilerinden seçilerek oluşturulan proje gruplarında, yabancı ülkeler ve yabancı ülkelerdeki çocuklarla ilgili önyargılarını belirlemek üzere birer anket yapıldı.

Daha sonra bu çocuklara komşu ülkenin kitapları okutulup, bu kitaplarla ilgili etkinlikler (drama, resim, kahramana mektup yazma vb.) yaptırıldı. Ayrıca çocuklar, komşu ülkeden projeye katılan çocuklara mektuplar yazıp, kendi ürettikleri kitap ayraçları gibi armağanları gönderdiler; komşu ülkeyle ilgili bilgiler edinip sınıflarında paylaştılar.

Etkinliklerden sonra her iki ülkeden projeye katılan çocukların, yabancı çocuklar ve komşu ülkedeki çocuklarla ilgili görüşlerinin değişip değişmediğini belirlemek için bir anket daha yapıldı. İlk ve ikinci anketin sonuçları bu alanda profesyonel bir kurum olan Pidaş Proje İnşaat Danışmanlık A.Ş. tarafından değerlendirildi.

Her iki ülkeden projeye katılan öğretmenlerin ve proje sorumlularının değerlendirmelerini içeren raporlar da eklenerek hazırlanan ayrıntılı proje tanıtımı 8 Eylül 2008 günü Danimarka’da, Kopenhag’daki Uluslararası IBBY Kongresi’nde Türk ve Yunan komitelerinden birer kişi tarafından birlikte sunuldu ve projenin öteki ülkelere örnek olması önerildi.