Alma


ALMA ÖDÜLÜ

İsveç Hükümeti tarafından her yıl, ünlü yazar Astrid Lindgren’in onuruna düzenlenen 700 bin dolar tutarındaki ALMA Ödülü çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki en büyük ve edebiyat alanındaki ikinci büyük ödüldür. 2002 yılında 94 yaşında ölen yazar Astrid Lindgren’in adını taşıyan ödüle Lindgren’in “anti terbiyeci” ruhuna uygun nitelikli çocuk ve genç edebiyatı ürünleri veren yazarlar, çizerler ile çocukların ve gençlerin okur-yazarlığına ciddi katkılarda bulunmuş kişi, kurum ve organizasyonlar aday gösterilebilmektedir.

 

ÇGYD, ülkemizden ilk kez 2009 yılı için yazar SEVİM AK’ı ve İLKYAR’ı (İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı) aday olarak göstermişti.

 

2010 yılı için yazar AYTÜL AKAL, çocuk edebiyatının gelişmesi,  kamuoyunun dikkatini çocuk kitaplarına çekme çalışmaları ve nitelikli eserleriyle aday gösterildi. Kurum adayı olarak da TEGV (Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı); ülke genelinde yıllardır sürdürdüğü birçok yaygın projenin yanı sıra özellikle “Okuyorum Oynuyorum” projesiyle nitelikli çocuk edebiyatı kitaplarının çocuklara ulaşmasında önemli bir sorumluluk üstlenmesi,  kitap okuma alışkanlığı olmayan ailelerin çocuklarına kitap sevgisini ve okuma alışkanlığı kazandırma çalışmalarıyla Türkiye temsiline uygun bulunmuştur.

2011 yılında yazar olarak SEZA KUTLAR AKSOY,kurum olarak AÇEV, 2012 yılında yazar olarak YALVAÇ URAL ,2013 yılında çizer olarak MUSTAFA DELİOĞLU, kurum olarak TOÇEV , 2014 yılında yazar olarak BEHİÇ AK, 2015 için çizer CAN GÖKNİL aday gösterilmiştir.