Engelli Çocuklar İçin Öne Çıkan Kitaplar 2021 Seçkisi

Engellilik, bir kişinin yaşamını etkileyen uzun süreli bir durumdur. Geçici bir durum veya hastalık değildir. Toplum davranışsal veya çevresel olarak bir insanın önüne engeller koyduğunda, diğerleriyle eşit bir şekilde hayata katılmasını engellediğinde o insan engelli olur.  

IBBY, her çocuğun mükemmel kalitede kitaplara erişme hakkına sahip olduğuna inanmaktadır. Bu, engelli çocuklar için okumaya erişebilme veya kendilerini hikâyede bulabilmeleri için bir fırsattır. Engelli çocuklara yönelik kitap koleksiyonu için çalışan IBBY uzmanları her iki yılda bir, dünyadaki engelli çocuklar üzerine ve onlar için öne çıkan başlıkları seçmekte ve Engelli Çocuklar İçin Öne Çıkan Kitaplar Seçkisi hazırlamaktadır.

IBBY’nin Engelli Çocuklar İçin Öne Çıkan Kitaplar 2021 Seçkisi’ne ÇGYD olarak dört kitap önerilmiştir.

1) Farklı Ama Aynı, Yazan- Resimleyen: Feridun Oral, Yapı Kredi Yayınları, 2015

2) Gökkuşağı Yazı, Yazan: Sevim Ak, Günışığı Kitaplığı, 2016

3) Gün Bey’in Penceresi, Yazan: Göknil Özkök, Resimleyen: Ceyhun Şen, Can Çocuk Yayınları, 2018

4)Yağmur Adam ve En Güzel Dans, Yazan: Özge Bahar Sunar, Resimleyen: Uğur Altun, Redhouse Kidz, 2019

 

2021 yılı Seçkisi için IBBY’ye 31 ülkeden, 24 dilde toplam 194 adet kitap önerilmiştir. Bunların içinden, 27 ülkeden, 21 dilde toplam 40 kitap Engelli Çocuklar İçin Öne Çıkan Kitaplar Seçkisi’ne alınmıştır. 

Yağmur Adam ve En Güzel Dans kitabı IBBY’nin Engelli Çocuklar İçin Öne Çıkan Kitaplar 2021 Seçkisi’ne seçildiğini sevinçle paylaşmak isteriz. Sevgili Özge Bahar Sunar’ı, sevgili Uğur Altun’u ve Redhouse Kidz yayınevini ve bu kitabın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik ederiz. 

 Seçki dışında kalan diğer üç kitap ise Toronto Halk Kütüphanesi’ndeki araştırma ve çalışmalar için referans kitaplar koleksiyonuna dahil edilmiştir. Önerdiğimiz tüm kitaplar bu kütüphanede yazar, kitap adı, yayınevi, dil ve konu başlığına göre kayıt altına alınacak ve 2021 yılından itibaren bu başlıklar altında aranabilir hale getirilecektir. Araştırmacılar bu başlıklara online olarak ulaşabilir veya kitapları okumak için bizzat kütüphaneyi ziyaret edebilirler.

IBBY’nin Engelli Çocuklar İçin Öne Çıkan Kitaplar 2021 Seçkisi’nde yer alan kitapların listesi 14 Ocak 2021 tarihinde Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı’nda yapılacak IBBY’nin basın toplantısında duyurulacaktır.  Bu listeler ayrıca Toronto Halk Kütüphanesi web sitesi https://www.torontopubliclibrary.ca/ibby/) ile IBBY’ın web sitesinde (www.ibby.org )paylaşılacaktır.

 

Engellilik konusunu eserlerine taşıyan yazar ve çizerlerimizi, bu konuda kitaplar basan tüm yayınevlerini tebrik ederiz. 

Sevgilerimizle.

ÇGYD Yönetim Kurulu

(Fatih Erdoğan, Aytül Akal, Doğan Gündüz, Füsun Çetinel, Esra Alkan)