“İlk kitabım” sergisi

Çocuklar için yazıp çizen sanatçılarımızın yayımlanmış ilk kitap kapakları sergisi.

38. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı / 2-10 Kasım 2019

Salon 5-6 Geçiş

Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği olarak “İlk Kitabım” sergimizle, çocuk edebiyatı alanında eserler veren derneğimiz üyesi sanatçılarımızın ilk kitaplarını bir araya toplamayı hedefledik. Her sanatçının yayımlanmış (adının basılı olduğu) ilk çocuk kitabının kapak görsellerinin yer aldığı sergimizde çocuklar için kitap yazan/yapan yazarlarımız ve çizerlerimizin tek tek kat ettikleri yolun ilk adımı, hepsinin ilk hevesle başlayıp zaman içinde olgunlaştırdıkları bir yazma çizme, çocuklar için kitap üretme serüveni var.

1963 yılından günümüze çocuk kitaplarının örneklerini içeren bu sergi aynı zamanda çocuk kitaplarının tarihsel dönüşümünü de yansıtıyor. Üzerinde yazarının veya çizerinin ismine yer verilmeyen çocuk kitaplarından bugün kitaba emeği geçen herkesin isminin yazıldığı günlere ulaştık. Çocuk kitaplarının önemsenmediği, değersiz görüldüğü, yayınevlerinin çocuk kitabı basmaktan uzak durduğu, hatta sanatçının kendi kitabını kendi bastırmak zorunda kaldığı günlerden yayınevlerinin, kitapçıların çocuk kitapları için ayrı birer bölüm oluşturduğu günlere geldik. Yazarlar, çizerler eserlerini bastırabilmek için başvurdukları yayınevlerinin kapısından eli boş dönerken bugün dosyaları okunuyor, tartışılıyor, her başvuru titizlikle inceleniyor, basım için yıllık planlara dahil ediliyor. Basılan kitapların kalitesi çocuk kitapları alanında ileri ülkelerinkiyle boy ölçüşür nitelikte. Her yıl sayısız Türkçe çocuk kitabı diğer dillere çevriliyor.

Çocuk edebiyatına gönül vermiş birbirinden değerli sanatçılarımız, son otuz-kırk yılda gösterdiği büyük bir atılımla hem ülke içinde kültürel alana benzersiz bir katkı sağladı hem de özgün ve nitelikli örneklerle dünyaya açılmayı başararak önemli adımlar attı.

Bu yıl ülkemizde çocuklara yönelik ilk süreli yayın olan Mümeyyiz’in yayımlanışın 150. yılı, aynı zamanda ülkemiz çocuk edebiyatı ve yayımcılığına nitelikli çocuk kitapları üreterek katkı sunmayı hedefleyen üyelerimizin bir araya geldiği derneğimizin de kuruluşunun 25. Yılı.

Yirmi beş yıllık beraberliğimizi taçlandırmak istediğimiz “İlk Kitabım” sergisinde yer alan her kitabın ayrı bir macerası, sanatçısının ayrı bir heyecanı var. Bu heyecanın sergiyi izleyenlerin ilk kitap okuma heyecanlarıyla karışarak daha da çoğalacağına inanıyoruz.  Sanatçılarımızın sergilenen eserlerinin farklı dönemleri yansıtan bir tarihsel/belgesel panorama olmasıyla bu alana yeni girmeyi düşünen sanatçılarımızın ufkunu açacağını umuyoruz.