Önemli Çocuk Edebiyatı Ödülleri

İngiltere

CILIP Carnegie ve Kate Greenaway Çocuk Kitapları Ödülleri

En eski ve itibarlı ödüllerden sayılan bu ödülleri benzersiz kılan şey aday gösterenlerin kitaplarla iç içe olan kütüphaneciler olması. Carnegie Madalyası alan yazarlar arasında Patrick Ness, Sally Gardner ve Neil Gaiman; Kate Greenaway Madalyası’nı alanlar arasında da çizerler Levi Pinfold, Jim Kay ve Grahame Baker-Smith sayılabilir.

Costa Çocuk Kitabı Ödülü

Daha önce Whitbread Kitap Ödülleri olarak bilinen ve ilk olarak 1971’de verilen bu ödül İngiltere ve İrlandalı yazarların kitaplarına veriliyor.

Branford Boase Ödülü

Yedi yaş ve üzeri çocuklara yönelik ilk kitapların yazar ve editörüne veriliyor.

Blue Peter Kitap Ödülü

2000 yılında verilmeye başlanan bu ödül kurgu ve kurgu dışı olmak üzere iki dalda veriliyor.

The Guardian Çocuk Edebiyatı Ödülü

Çocuk ve ilkgençlik çağına yönelik olarak The Guardian gazetesi tarafından verilmekte olan bu ödül bir yazara sadece tek bir kez verilebiliyor.

The Red House Çocuk Edebiyatı Ödülü

Seçici kurulu çocuklardan oluşan birkaç ödülden biri olarak biliniyor.

Roald Dahl Komik Kitap Ödülü

Yazar Michael Rosen tarafından başlatılan bu ödül okurken çocukları güldüren kitaplara veriliyor. 6 yaş öncesine ve 7-14 yaşlara yönelik olmak üzere iki kategoride veriliyor.

CLPE (İlköğretimde Okuryazarlık Merkezi) Şiir Ödülü

İlköğretimde Okuryazarlık Merkezi (Center for Literacy in Primary Education) tarafından şiir kitaplarına veriliyor.

Royal Society Gençlik Edebiyatı Ödülü

On dört yaşına kadarki çocuklara yönelik bilim kitaplarına İngiltere’de verilen bir ödül. Son kazananı belirleyen kurul çocuklardan oluşuyor.

ABD

Boston Globe-Horn Book Ödülleri

The Horn Book dergisi ve The Boston Globe tarafından her yıl sadece ABD’de yayımlanan kitaplara verilen bu ödül alanın en prestijli ödüllerinden sayılıyor. Resimli kitap (picture-book), Kurgu ve şiir, kurgu dışı olmak üzere üç kategoride veriliyor.

Coretta Scott King Ödülü

Martin Luther King Jr’ın eşi Coretta Scott King adına her yıl bir Afro-Amerikan yazar ve çizerine veriliyor.

John Newbery Madalyası

Dünyadaki ilk çocuk kitabı ödülü olarak biliniyor. Amerikan Kütüphaneciler Derneği (ALA) tarafından her yıl önceki yıl yayımlanmış olan en nitelikli çocuk kitabına veriliyor.

Ulusal Kitap Ödülleri

Ulusal Kitap Vakfı tarafından veriliyor. Yirmi kişilik bir seçici kurul kurgu, kurgu dışı, şiir ve gençlik edebiyatı kategorilerinde ödül veriyor.

Randolph Caldecott Madalyası

Ünlü İngiliz çizer Randolph J. Caldecott adına her yıl Amerikan Kütüphaneciler Derneği (ALA) tarafından verilen bu ödül her yıl önceki yıl yayımlanmış olan en nitelikli resimli kitaba veriliyor.

Alex Ödülleri

Amerikan Kütüphaneciler Derneği’nin resmi ödülü olan bu ödül her yıl yetişkinlere yazılmış ancak 12-18 yaş arasına da hitap edebilecek on kitaba veriliyor.

Avustralya

Avustralya Çocuk Kitapları Kurulu Ödülleri

Kar amacı gütmeyen ve Avustralyalı çocuk kitabı yaratıcılarını destekleyen bu kurul Deneyimli Okur, Genç Okur, Erken Çocukluk, Resimli Kitaplar ve Eve Pownall Ödülleri olmak üzere 5 dalda ödül veriyor.

Kanada

Amelia Frances Howard-Gibbon İllüstrasyon Ödülü

Kanadalı veya Kanada’da yerleşmiş bir çizere verilen bu ödül 12 yaşa kadarki çocuk kitaplarının resimlemelerine yönelik olarak veriliyor.

CLA (Kanada Kütüphaneciler Derneği) Kitap Ödülü

Kanada’da her yıl önceki yıl yayımlanmış olan en nitelikli çocuk kitabının yazarına veriliyor.

CLA (Kanada Kütüphaneciler Derneği) Genç Erişkin Kitap Ödülü

Her yıl yapılan Kanada Kütüphaneciler Derneği Konferansları sırasında verilen bu ödül Kanadalı bir yazar tarafından genç erişkinlere yönelik, İngilizcede yayımlanmış kitaplara veriliyor.

Uluslararası Ödüller

Genç Okurların Seçtiği Kitap Ödülü (ABD)

Bu ödülü farklı kılan özelliği adayları belirleyenlerin ve seçici kurulunun çocuklardan, öğretmenlerden, velilerden ve kütüphanecilerden oluşması.

Astrid Lindgren Anma Ödülü

İsveç Sanat Kurulu tarafından yazar Astrid Lindgren’in anısına her yıl verilen bu ödül alanında dünyanın en büyük ödülü sayılıyor. Tek bir yazara, yazarlar grubuna, çizerlere, öykü anlatıcılarına ve okumayı teşvik alanında çalışanlara verilen uluslararası bir ödül. Bu ödüle ülkemizden aday gösterme hakkına sahip olan iki kuruluş var: Birisi derneğimiz ÇGYD, ikincisi de ITEF (Tanpınar Edebiyat Festivali Organizatörleri).

Andersen Ödülü

Uluslararası Çocuk ve Gençlik Yayınları Kurulu (IBBY) tarafından her iki yılda bir yaşayan bir yazara ve bir çizere veriliyor. Bu ödüle aday gösterme hakkı sadece her ülkenin IBBY üyesi olan kuruluşa veriliyor. Ülkemizden aday gösterme hakkı sadece derneğimiz ÇGYD’ye ait.

Çeviri: F. Erdoğan

Kaynak:  https://natlib.govt.nz/blog/posts/international-children-s-book-awards