“Sınıfımda Kitaplık” Projesi

SINIFIMDA KİTAPLIK PROJESİ NEDİR? 

Sınıfımızda Kitaplık Projesi yazar arkadaşımız Aytül Akal’ın bir fikrinden yola çıkılarak derneğimizce geliştirilmiş bir sınıf kitaplıkları kurma ve zenginleştirme projesidir. Özetini aşağıda sunduğumuz projemizin ayrıntıların içeren broşürümüzü 10-18 Kasım tarihlerindeki İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’ndaki standımızdan edinebilirsiniz. (4. Salon, No: 4116)

KONU: Okullarda sınıf kitaplıkları oluşturmak.

AMAÇ: Beğenilerek okunan kitapların sınıf içinde paylaşılarak bütün öğrenciler tarafından okunmasının ve bu kitapların sınıf kitaplıklarına bırakılarak, bir sonraki yıl gelen öğrenciler tarafından da okunabilmesinin sağlanması.

PROJENİN AÇILIMI: Çocuk kitapları alanında yazan çizen üreten insanlar olarak Türkiye’nin farklı şehirlerine gidiyor, ister özel okul, ister devlet okulu olsun, davet aldığımız okullardaki çocuklarla buluşuyoruz. Birçok okulda bırakın bir kütüphane olmasını, bir sınıf kitaplığının bile bulunmadığını gözlemliyoruz. İşin daha da vahimi, bu durum, yalnızca ülkenin küçük kentlerindeki, kasaba ve köylerindeki okullarda değil, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki okullarda da mevcut. İstanbul’un göbeği denecek kadar içinde, sınıflarında kitaplığı olmayan ve kitaplık oluşturmak için yeterli maddi imkânı olmayan çok okul var. Bu  durum bizleri bir çözüm aramaya yöneltti. Ne yapılabilir? Kolayca sınıf kitaplıkları nasıl oluşturulabilir? İşte bu noktada, öğretmenlerin de işbirliği ile kalıcı bir şeyler yapılabileceğini düşündük. Çünkü konu sadece anne babada başlayıp bitmiyor; yine her zamanki gibi bu konuda da baş tacımız olan öğretmenlerin katkılarına ihtiyaç duyuyoruz.

PROJENİN ADIMLARI: 

Birinci adım: Her sınıf öğretmeni sınıfındaki öğrencilerden bir ders yılı boyunca sınıf kitaplıkları için sadece “1” (bir) kitap getirmesini ister. Bu kitap, ögrencinin “EN BEĞENDİĞİ” kitap olmalıdır.

İkinci adım: Kitabı getiren öğrenci iç kapağa “Bu kitabı çok beğendim. Benden sonra bu sınıfta okuyacak kardeşlerime armağan bırakıyorum” diye yazar (ya da buna benzer bir satır) ve KENDİ ADIYLA imzalayarak kitaplığa bırakır.

Üçüncü adım: Sınıf adedi kadar biriken imzalı kitaplar o sınıfın kitaplığında kalır ve bir sonraki yıl o sınıfta okuyacak öğrencileri bekler. 

Dördüncü adım: Bir yıl sonra o sınıfa gelen öğrenciler sınıf kitaplığında, bir önceki yıl abla ve ağabeyleri tarafından okunup beğenildiği için imzalanarak onlar için bırakılmış olan kitaplarla karşılaşırlar. O yıl birer kitap da kendileri en beğendikleri tek bir kitabı imzalayarak aynı kitaplığa armağan bırakırlar. Eğer kitaplıkta en beğendiği kitaptan varsa beğendiği başka bir kitabı bırakabilir.

Ve sonuç: Böylece her kademedeki sınıflarda sınıf kitaplıkları oluşmaya, her yeni yıl sınıf mevcudu kadar yeni kitaplar birikmeye başlar. Üstelik hepsi önceki yıllarda o sınıfta okuyan öğrenciler tarafından beğenilen, onlar tarafından imzalanmış kitaplardır.