IBBY Hakkında

IBBY (Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu), özellikle çocuklar ve gençler arasında okuryazarlık kültürünü geliştirmek amacıyla faaliyetlerde bulunan ve projeler uygulayan, 75 ülkede uluslararası kurum ve bireylerin ağını temsil eden ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.

IBBY’nin UNESCO ve UNICEF’te özel bir statüsü vardır. 1953 yılında İsviçre’nin Zürih şehrinde, çocukların okuryazarlık hakları için savaşan Jella Lepman tarafından kurulmuştur. Lepman, yalnızca “okuma”nın, farklı kültür ve milletler arasında köprüler kurabileceğine ve bu köprülerin sosyal katılımcılık ve özgür iradeyi teşvik edeceğine, böylece de iyi şekillenmiş bir demokrasi için temel oluşturacağına inanıyordu.

IBBY, 1990 yılında Birleşmiş Milletler tarafından onaylanmış Çocuk Hakları Sözleşmesi prensiplerini temel alır.

IBBY’nin temel amaçları;

  • Çocuk kitapları aracılığıyla uluslararası bir anlayış geliştirmek,
  • Dünyanın her yerindeki çocuklara, edebi ve sanatsal özellikleri yüksek kitaplara erişim hakkı sunmak,
  • Kaliteli çocuk kitaplarının yayımlanması ve dağıtımı için özellikle gelişmekte olan ülkelerde çalışmalar sürdürmek,
  • Çocuk edebiyatı alanında çalışanlara destek ve eğitim sağlamak,
  • Çocuk edebiyatı alanındaki araştırma ve bilimsel çalışmaları canlandırmak,
  • BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne binaen çocuk haklarını korumak ve uygulanmasını sağlamak.

Bir kuruluş olarak IBBY, iki yılda bir, IBBY faaliyetlerine bağlı belli başlı temaları tartışmak için çocuk edebiyatı alanında uzman kişileri bir araya getiren uluslararası kongreler organize eder. Kongreler esnasında birçok yazar ve illüstratörü, içlerinde “Küçük Nobel” olarak da bilinen Hans Christian Andersen Ödülü, IBBY Onur Listesi, Asahi Ödülü’nün de yer aldığı çocuk edebiyatı alanında çok prestijli çeşitli ödüllerle onurlandırır.

IBBY ayrıca 12 Nisan Uluslararası Çocuk Kitapları Günü’nün sponsorudur ve Genç Engelliler İçin Kitap Merkezi’nin materyal arşivini destekleyici faaliyetleri gerçekleştirir.

IBBY’nin iki yılda bir gerçekleştirilen kongreleri, IBBY üyelerini ve dünyanın dört bir yanından çocuk kitaplarıyla ilgilenen ve okuma eylemini destekleyen birçok insanı bir araya getirir. Her kongre yeni bağlantılar kurmak, fikir alışverişinde bulunmak ve ufku genişletmek için büyük ve çok önemli fırsatlar sunar. Her iki yılda bir, IBBY’nin 76 Ulusal Bölgesi’nden biri kongreye ev sahipliği yapar. Önceki kongrelere Brezilya, Danimarka, Hindistan, Japonya, Güney Afrika gibi farklı kıtalardaki ülkeler ev sahipliği yapmıştır. 2014 yılındaki 34. Uluslararası Kongre ise 10-13 Eylül tarihlerinde Meksika’da gerçekleştirilmiştir.