TELİF İHLALLERİ KAMPANYAMIZ

PANDEMİ koşullarının bir yan sonucu olarak yoğunlaşan online etkinliklerin en başlarına internet ortamında kitap okuma videoları veya kitap metinlerinin pdf dosyalarının paylaşılması yerleşti. Telif hakkı kavramının bilinmemesinin yol açtığı bu duruma dikkat çekmek ve yaygın tabiriyle ‘farkındalık’ yaratmak amacıyla Şubat ayı ortalarında başlattığımız kampanyamız yoğun ilgi gördü. Çoğu üyemiz olan yazarlar aşağıdaki metni dile getirdikleri kısa videolarla “tadımlık tamam, ama tamamı asla” mesajını yaymaya çalıştılar:

Değerli Okurlarımız, Değerli Kitap Severler,
Çocuklarımızın kitap okumayı sevmelerini istiyoruz… Bu amaçla bazen tatlı sesimizle internet ortamında kitapları baştan sona okuyoruz; resimlerini sayfa sayfa paylaşıyoruz; bazen de internet üzerinden pdf dosya olarak bulup çocuklara, öğrencilere dağıtıyoruz.
Aman sakın! Yazarından izin almak da yetmez. Kitapların yayım hakkı sözleşmelerle yayınevlerine bağlıdır. Yayınevlerine bilgi vermeli, internet ortamında okuyacağınız her kitap için izin almalısınız; aksi halde telif haklarını ihlal etmiş olursunuz, hakkınızda hukuki süreç başlatılabilir ve iyi niyetli çabanız sizi zor durumlara sokabilir. Aklınızda olsun: Yayınevlerinden izin almadan ASLA böyle bir şey yapmayın.
Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği