ALMA 2021 SONUÇLANDI…

2021 ALMA ÖDÜLÜ SONUÇLANDI…
Her yıl verilmekte olan ve 2021 yılı için ülkemizden Behiç Ak ve Feridun Oral (ÇGYD adayları) ile Aytül Akal ve Huban Korman’ın (İTEF adayları) aday gösterildiği Astrid Lindgren Memorial Award sonuçlandı ve Fransız yazar
Jean-Claude Mourlevat 2021 yılı ödülüne layık görüldü.
JEAN-CLAUDE MOURLEVAT KİMDİR?

Peri masalları geleneğini tazeleyen yazar…

Jean-Claude Mourlevat Fransa’nın önde gelen çocuk ve ilkgençlik yazarlarından. Peri masallarına, fabl ve fantastik türe olan tutkusuyla kendine özgü ve benzersiz bir dünya yaratmayı başarmış bir isim. İlk kez yayımlandığı 1997’den bu yana kitapları 20 dile çevrildi.
1952 yılında Fransa’da doğan Jean-Claude Mourlevat aktörlük, palyaçoluk ve yönetmenlik gibi farklı alanlarda çalışmadan önce Almanca öğretmenliği yapıyordu. Yazmaya yönelmesinde tiyatronun rolü oldu ve 1997’de Histoire de l’enfant et de l’oeuf (Çocuğun ve yumurtanın öyküsü) adlı ilk kitabını yayımladı.
Jean-Claude Mourlevat çeşitli alanlarda yazan bir yazar. Toplumsal eleştirel romanlar yazsa da özellikle peri masalları, fabl ve fantastik edebiyat tutkunu. Her kitabıyla denediği yeni üsluplarla okurunu şaşırtmayı başarıyor. Klasik yapıtlarla kurduğu bağı metafor ve benzerliklerle günümüze taşıyabiliyor.
Kitaplara olan tutkusu tüm yazdıklarında kendini gösteriyor. Bunun nedeni çocukluğunun kitaplardan uzak geçmiş olması olabilir. Jean-Claude Mourlevat altı çocuklu bir çiftlik evinde büyümüş. Kuralların çok katı olduğu bir yatılı okulda evini ve ailesini özleyerek sekiz yılını geçirmiş. Bu dönemde edebiyata sığınmayı öğrendiğini söyler.
Jean-Claude Mourlevat Türkçede Tersine Akan Nehir (Can Yayınları) adlı iki ciltlik kitabıyla biliniyor.